ГоловнаОстанні новини8 Грудня, 2016р.
 Версія для друку

Джерела та гарантії забезпечення прав людини, способи їх захисту

Опубліковано: 08.12.2016, 15:21

Пріоритетом для держави є дотримання прав і свобод людини. У 1991 році Україна, здобувши незалежність, зробила перший крок на шляху до становлення демократичності та верховенства права.

Так, в Конституції України окремий розділ присвячено правам і свободам людини і громадянина. Стаття 21 Конституції України визначає, що всі люди є вільні і рівні у своїх правах та гідності. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Згідно положень статті 22  Основного Закону держави, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Частина 3 статті 22 Конституції України підкреслює, що прийняття нових законів або при внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Права будь-якої людини є універсальними  (вони належать усім людям в будь-яких ситуаціях незалежно від соціального становища), вродженими(вони вже належать кожній людині лише за фактом народження) і невід'ємними (це означає неможливість позбавити індивіда цих прав чи неможливість його добровільної відмови від цих прав).

Маючи право, людина має інструменти його захисту – гарантії своїх прав. Гарантіями є система норм, принципів та вимог, які забезпечують процес дотримання прав та законних інтересів людини. Таким чином, вони є засобом, що забезпечує перехід від передбачених конституцією можливостей до реальної дійсності. Серед таких гарантій ми називаємо заходи, спроможні створити умови для реалізації прав і свобод людини.

         До них відносимо наступні форми (або засоби забезпечення) правового захисту громадян від неправомірних дій органів виконавчої влади та їх службовців.

 1. Загальносудова. Право громадян на судовий захист закріп­лене в ст. 10 Загальної декларації прав людини, відповідно до якої воно відображено у ст. 55 Конституції України Відповідно до цієї статті кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Після використання всіх національних засобів правового захисту гро­мадянин має право звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ або до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна. Судовий захист — необхідна і ефективна гарантія реа­льності прав, свобод і обов'язків людини і громадянина.
 2. Адміністративна («управлінський тип»). Відбувається шля­хом розгляду прав громадян у вищих органах виконавчої влади. Як початкову інстанцію для розгляду претензії до адміністрації громадянин може вибрати або орган виконавчої влади, або суд. Громадянин має право звернутися до суду, якщо незадоволений результатами розгляду його справи державними органами, під­приємствами, громадськими організаціями.
 3. Адміністративна-судова (склалася в багатьох європейсь­ких країнах: Франція, ФРН, Іспанія, Швейцарія). Характеризу­ється створенням спеціалізованих судів для вирішення спорів у індивідуальних адміністративних справах, які виникають у сфеpi функціонування органів управління внаслідок неправомірних дій їх службовців.
 4. Самозахист цивільних прав. Особа має право на самозахист свого цивільного права та права іншої особи від порушень і протиправних посягань. Самозахистом є застосування особою засобів протидії, які не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Гарантії являють собою систему узгоджених факторів, що забезпечують фактичну реалізацію та всебічну охорону прав і свобод людини.

Багатоманітність факторів, які забезпечують реальність прав та свобод, визначає різноманітність їх гарантій. Найпоширенішою у юридичній літературі є класифікація гарантій за наступними критеріями:

І. За практичним спрямуванням:

 1. За характером

III. За ступенем поширеності

 1. За суб'єктами, що реалізують
 2. За особливостями правового статусу
 3. За змістом

         Права людини регулюються як внутрішньодержавним, так і міжнародним правом. Стаття 55 Конституції України говорить: «Кожен має право після використання всіх національних засо­бів правового захисту звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів європейських і міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна». Міжнародний захист прав людини набуває, особливо остан­нім часом, великого значення. Організаційна структура європейської системи захисту прав людини:

 1. Європейський суд з прав людини — єдиний юрисдикційний орган, який працює на постійній основі — всього 39 суддів (у його складі діє Велика палата — 17 суддів, що займається питаннями внутрішньо судової апеляції);
 2. Європейська комісія з прав людини (складається з 43 чо­ловік, що обираються строком на 3 роки).
 3. Комітет міністрів Ради Європи — функції обмежуються лише наглядом за виконанням остаточних постанов Європейсь­кого суду.

В рамках проведення в ГУ ДСНС України у Львівській області всеукраїнського тижня права, протягом грудня 2016 року, фахівцями юридичного сектору буде надаватися безоплатна правова допомога малозабезпеченим верствам населення з питань реалізації і захисту прав людини.


   
Останні новини
18 Червня14:36 29 молодих лейтенантів поповнили лави львівських рятувальників
18 Червня10:04 Львів: маленькі львів’яни спробували себе у ролі рятувальників під час «Міста професій»
18 Червня08:53 Інформація, щодо погодніх умов
15 Червня09:55 Справність пожежних гідрантів є важливим сегментом у вирішенні питань безпеки міста
14 Червня17:24 На Львівщині завершила роботу комісія із здійснення контролю за виконанням вимог законів з питань цивільного захисту
14 Червня09:15 Інформація, щодо погодніх умов
12 Червня09:38 Попередження про зливи та град
11 Червня09:40 Штормове попередження про грози
9 Червня09:26 На Львівщині збережеться надзвичайна пожежна небезпека
8 Червня15:30 Діти під час літніх канікул продовжують вивчати правила пожежної безпеки
7 Червня12:21 Рятувальники разом із журналістами розмальовували гонти, щоб допомогти бійцям на сході країни
6 Червня09:33 Інформація, щодо погодніх умов
5 Червня14:52 Попередження про зливи
4 Червня16:52 Рятувальники знайомили дітлахів із професією на «Lviv Family Day»
4 Червня12:36 На Львівщині розпочала роботу комісія із здійснення контролю за виконанням вимог законів з питань цивільного захисту
Останні новини